Haber

Gana Devlet Başkanı, kölelik ve sömürge dönemi adaletsizliklerinin tazminatını talep etmek için birlik çağrısında bulundu

Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, Afrika ve Karayip ülkelerinin başkanlarını, kölelik ve sömürgecilikten kaynaklanan tarihi adaletsizliğin giderilmesini talep etmek için birleşmeye çağırdı.

Akufo-Addo, Gana’nın başkenti Akra’da devam eden “Tazminat Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, köle ticaretinin hem kıtada hem de Afrika diasporasında ekonomik, kültürel ve manevi alanları kapsayan derin etkilerini anlattı.

Afrika ve Karayip ülkelerinin başkanlarına, kölelik ve sömürgecilik yıllarında işlenen tarihi adaletsizliklerin telafisini talep etmek için birleşme çağrısında bulunan Akufo-Addo, bunu “geçerli bir adalet talebi” olarak nitelendirdi.

Kölelik döneminde Afrika ülkelerinin ilerlemesinin engellendiğine dikkat çeken Akufo-Addo, “Transatlantik köle ticaretinin ve sonuçlarının yol açtığı zararı hiçbir para telafi edemez. Ancak bu, dünyanın üzerinde durduğu bir konudur. yüzleşmeli ve artık görmezden gelemez.” söz konusu.

Başkan Akufo-Addo, köle ticareti sırasında ele geçirilen Afrika tarihi eserlerinin de iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Akufo-Addo, eylül ayında New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’nde yaptığı konuşmada, köle ticareti nedeniyle Afrika ülkelerine tazminat ödenmesini talep etmişti.

tillo-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu